Sojusz Lewicy Demokratycznej

image_intro_alt

Krosno dla seniorów

Jednym z elementów naszego programu jest wspieranie aktywności społecznej, kulturalnej, rekreacyjnej i sportowej osób starszych. Według danych z 2016 r. przeszło 9 mln Polaków to osoby w wieku 60+, a na naszym terenie osoby w wieku 65+ stanowią prawie 16% ogólnej liczby mieszkańców.

Już na samym początku warto zwrócić uwagę na te liczby. Mówią nam one sporo również o tym jak liczne jest grono seniorów, jak również pokazują jak ważne jest odpowiednie podejście i zrozumienie realiów życia osób starszych mieszkających na terenie naszego miasta i powiatu. Pomimo tego, że seniorzy z dużych miast znajdują się na bardziej uprzywilejowanej pozycji a wynika to ze specyfiki dużych ośrodków miejskich, które umożliwiają sprawne funkcjonowanie szeregowi organizacji i stowarzyszeń, zajmujących się wspieraniem osób starszych. Miasto Krosno również stara się aktywnie wspierać seniorów. Doceniamy starania miasta, jednakże naszym zdaniem jest to o wiele za mało. Należy podjąć działania mające na celu aktywizowanie osób starszych, tak aby przekonały się, że jesień życia może mieć swoje uroki i wcale nie musi być ponura. Główne kierunki zmian koniecznych do przeprowadzenia w tym obszarze to m.in zwiększanie różnorodności oraz poprawa jakości ofert edukacyjnych dla osób starszych. W tym aspekcie należy także rozszerzyć działanie Uniwersytetu Trzeciego Wieku, który oprócz funkcji edukacyjnej powinien również ułatwiać seniorom kontakty ze służbą zdrowia, ośrodkami kultury czy pracodawcami. Musimy również tworzyć warunki do integracji międzypokoleniowej, przy czym pomocne okazują się umiejętności korzystania z komputera czy telefonu. Powinniśmy także rozwijać różne formy aktywności wśród seniorów, w tym wolontariat. Równie potrzebna jest pomoc miasta w sytuacji, gdy osoby starsze czują się w pełni sił do kontynuowania lub podjęcia pracy. Miejsca pracy powinny zostać dostosowane dla seniorów, ale przede wszystkim należy walczyć ze stereotypem, że seniorzy to osoby, które nie potrafią się dostosować i nie posiadają umiejętności pracy w grupie. Nad likwidacją, tych w większości nieprawdziwych i krzywdzących stereotypów, powinniśmy pracować wszyscy każdego dnia. Seniorzy to skarbnica mądrości i doświadczenia życiowego. Należy więc traktować ich z odpowiednim szacunkiem, czerpiąc z ich przeżyć i doświadczeń życiowych. Starzenie się to proces, podkreślający znaczenie upływającego czasu, dlatego powinniśmy pozwolić innym wykorzystać ten okres w jak najlepszy i najefektywniejszy sposób. Rzadko patrzymy w przyszłość i myślimy o tym, że my również staniemy się kiedyś osobami starszymi. Pracując nad poprawą jakości życia dzisiejszych seniorów pracujemy w pewien sposób nad poprawą naszego własnego życia za kilkadziesiąt lat.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 o ochronie danych, wyrażam zgodę na gromadzenie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie przez Sojusz Lewicy Demokratycznej przekazanych przeze mnie danych osobowych w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością Sojuszu Lewicy Demokratycznej, w celach administracyjnych na użytek newslettera, w szczególności wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną newslettera oraz informacji o przedsięwzięciach organizowanych lub współorganizowanych przez Sojusz Lewicy Demokratycznej, a także informacji o bieżących wydarzeniach politycznych. Czytaj dalej...
Polityka prywatności | Polityka cookies © 2019 Sojusz Lewicy Demokratycznej. Projekt i wykonanie: Hedea.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem